fbpx
Śpiące dzieci

Przeziębienie u dzieci? Nie panikuj!

Sezon jesienno – zimowy nie należy do moich ulubionych. Najczęściej jest ponuro i zimno, a do tego choróbska się panoszą. W internetach znajdziecie mnóstwo bardziej lub mniej sprawdzonych porad na przeziębienie u dzieci. A ja chcę wam opowiedzieć o moich 6 patentach jak dzieci już się rozchorują 😉 Na końcu wpisu znajdziecie również info, o którym mogliście wcześniej nie wiedzieć!

Spis treści

 1. Najważniejsze zawsze pod ręką
 2. Pojemnik na leki
 3. Lista leków dla przeziębionych dzieci
 4. Never ending story czyli… katar
 5. Słowo klucz czyli personalizacja
 6. Katar u przeziębionego niemowlaka

1. Najważniejsze zawsze pod ręką

Długaśne gile pojawiają się najczęściej niespodziewanie i masz jakieś 2-3 sekundy żeby go wytrzeć zanim dotrze np. do tapicerki kanapy. Dlatego u nas w domu papier toaletowy (wg mnie jest delikatniejszy od chusteczek higienicznych, nie podrażnia tak bardzo nosa) jest strategicznie rozlokowany w każdym pomieszczeniu, w którym przebywamy, żeby ograniczyć wieczne łażenie styranego rodzica.

Jego wysokość papier toaletowy zawsze pod ręką by wytrzeć długaśne gile
Papier toaletowy na lekko sfatygowanym przez dzieci stoliku 😉

2.Pojemnik na leki

Jeśli masz dwójkę lub więcej przeziębionych dzieci, dla każdego z nich przygotuj oddzielny pojemnik podpisany jego imieniem.

W większości domów, w których są dzieci znajdzie się mnóstwo syropków i innych lekarstw, które mają postawić nasze latorośle na nogi. U mnie jest to cała szafka w kuchni (sic!). Dlatego żeby oddzielić te leki, które trzeba aktualnie podawać dziecięciu od tych, których akurat nie trzeba podawać, te pierwsze przełóż do pojemnika i zostaw w łatwo dostępnym dla Ciebie miejscu (ale w trudno dostępnym dla dzieci!). Ułatwisz życie nie tylko sobie, ale i innym osobom, które podają dziecku leki, a które są mniej w temacie “obcykane” (partner, babcia, opiekunka itp).

To jeden z moich domowych sposobów na przeziębienie, ale również na odporność – syrop z miodem, imbirem, czosnkiem i cytryną. Więcej info TU.

3. Lista leków dla przeziębionych dzieci

Sprawdzi się jak masz dwójkę lub więcej przeziębionych dzieci. Po powrocie od lekarza warto przepisać zalecenia, które dostały dzieci na jedną kartkę i powiesić w widocznym miejscu, np. na lodówce. Dzięki temu w jednym miejscu masz spisane wszystkie leki. Ułatwisz życie sobie i innym podawaczom leków 😉

4 domowe sposoby na przeziębienie. Pij na zdrowie!

4. Never ending story czyli.. katar

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką przeziębionego przedszkolaka/dziecia żłobkowego, które nie umie same wydmuchać zawartości nosa, zapewne znane Ci jest odciąganie kataru. A wiadomo, że dzieci, które regularnie przebywają w większych skupiskach dziecięcych (żłobek/przedszkole/klub malucha) mają katar praktycznie non stop, więc Ty non stop musisz go odciągać. Żeby ułatwić sobie ten zakichany (!) obowiązek, zamień fridę lub gruszkę na przyrząd podłączany do odkurzacza, tzw. katarek. Ma kilka przewag nad ww. urządzeniami:

 • nie musisz nadwyrężać swoich płuc by wyciągnąć gile dziecku
 • odpada argument “blee, to jest obrzydliwe, nie będę wciągał gili syna do buzi” tak często podnoszony przez mojego małżona
 • widzisz ile wydzieliny znalazło się w urządzeniu
 • słyszysz czy coś jeszcze zostało w nosie

Katarek pasuje do każdego odkurzacza, podłącza się go do rury, a końcówkę przykłada do nosa dziecka. Rozwiewam tu obawy wszystkich zaskoczonych wykorzystaniem odkurzacza: TAK, jest to bezpieczny sposób, TAK, można go używać od pierwszych dni życia, TAK, jest wygodniejszy niż inne urządzenia do wyciągania kataru i NIE, nie można nim wyciągnąć mózgu dziecięcia 😉

5. Słowo klucz czyli personalizacja

W naszych czasach personalizacja jest kluczowa w wielu kwestiach życia. Nie inaczej jest podczas chorób i przeziębień. Jeśli masz więcej niż jedno przeziębione dziecko, warto podpisać część przedmiotów, które bezpośrednio się stykają z chorym dzieckiem. Tak jak szczoteczka do zębów – każdy ma własną. Warto więc podpisać:

 • końcówki do katarka
 • maski do inhalatora
 • aplikatory soli morskiej

6. Katar u przeziębionego niemowlaka

Przeziębiony niemowlak. Brrr.. od razu życzliwe babcie i sąsiadki wieszczą, że znajdziecie się w szpitalu. Pierwsze co musisz zrobić w tej sytuacji to nie panikować i udać się do lekarza. U tak małego dziecka, infekcja rozwija się bardzo szybko. Jak dziecko złapie gila, nie bój się go trochę przewietrzyć. Świeże powietrze dobrze robi na zatkany nosek. Oczywiście nie mówię tu o 2h spacerze, ale 15 min, choćby na balkonie.

Dziecko na spacerze w wózku - Przeziębienie u dzieci? Nie panikuj!
Przy katarze obowiązkowo idziemy na krótki spacer!

Inny sposób na katar to wyższe układanie. Podłóż książki pod nogi łóżeczka, by część w której dziecko trzyma głowę, poszła do góry. Większość gondoli umożliwia lekkie podniesienie materaca – wykorzystaj to. Dzięki temu katar nie będzie zalegał tylko spływał.

Bonus: “Dzieci umyjcie rączki”

Jak to mawiał Rysio z Klanu. Facet wiedział, co mówi (lub inaczej: scenarzysta wiedział, co pisze). W okresie zwiększonych zachorowań w przedszkolu/ żłobku (czyli praktycznie zawsze:P ) zmieniaj ubranie dziecku, myj mu ręce i buzię od razu po powrocie z przedszkola/ żłobka. Dzięki temu unikniesz przenoszenia zarazków spoza domu na innych domowników, w tym młodsze rodzeństwo.

Bardzo ważne jest nauczenie dzieci prawidłowego mycia rąk. Bo niestety zwykłe mizianie rąk mydłem nie wystarczy i nie ochroni organizmu przed infekcjami. TU znajdziecie szczegółową instrukcję. Jest nawet filmik 😀 Wg naukowców mycie rąk jest jednym z dwóch najlepszych (obok suplementacji cynku) sposobów na zmniejszenie częstotliwości zachorowań (TU znajdziecie więcej na ten temat).

Mam nadzieję, że te porady ułatwią wam egzystencję z jęcząco – smarkającymi latoroślami 🙂

A wy jak sobie radzicie z przeziębionymi dziećmi? Piszcie w komentarzach!

Sylwia

Napracowałam się nad tym postem. Jeśli znalazłaś w nim wartość, udostępnij go swoim znajomym 🙂

Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *