fbpx
zabieg usunięcia trzeciego migdała

Wycięcie migdałka u dziecka – 9 wskazówek

Wpis oparty na własnych doświadczeniach – dwójka moich dzieci ma za sobą wycięcie migdałka. Przedstawiam Wam 9 wskazówek jak się do tego przygotować.

Spis treści:

 1. Zachowaj spokój
 2. Zadbaj o zdrowie dziecka
 3. Zarezerwuj termin
 4. Przygotuj pytania
 5. Weź skierowanie
 6. Zrób badania
 7. Przygotuj jedzenie
 8. Spakuj torbę, weź dziecko i wyniki badań
 9. Przygotuj się na to, co będzie po zabiegu

Czasem zdarza się tak, że dziecko ma powiększony środkowy migdałek i/lub boczne migdałki. Jeśli leczenie objawowe nie daje rezultatów, najczęściej zapada decyzja o przeprowadzeniu zabiegu wycięcia środkowego migdałka (oraz w niektórych przypadkach podcięcia bocznych). W takim wypadku nie ma sensu panikować – taki zabieg jest w zdecydowanej większości przypadków bezpieczny dla dziecka. Oczywiście istnieje pewne ryzyko, związane np. z uśpieniem dziecka przed zabiegiem, o czym rodzice są informowani. Niemniej, powikłania po zabiegu zdarzają się bardzo rzadko, a korzyści płynące z wycięcie migdałka są bardzo szybko widoczne.

Jeśli zastanawiasz się czy Twoje dziecko ma przerośnięty migdałek, warto się wybrać do laryngologa. Oprócz wizyty u lekarza, polecam również ten artykuł:

Przerośnięty migdałek - 7 najczęstszych objawów

A jeśli zastanawiasz się jakie są przyczyny przerostu trzeciego migdałka, przeczytasz o nich tu:

Powiększony trzeci migdał

Zatem jak się przygotować do wycięcie migdałka by nie zwariować i nie zapomnieć o niczym? Poniżej kilka wskazówek:

1. Zachowaj spokój

To jest bardzo istotne. Badania (1) (i życie ;)) udowadniają, że jeśli Ty zaczniesz się denerwować, Twój nastrój udzieli się też dziecku, a ostatnie czego potrzebujesz to histeryzujący mały człowiek na izbie przyjęć.

2. Zadbaj o zdrowie dziecka

Twoje dziecko musi być zdrowe w dniu zabiegu, zatem zapomnij o wizytach w miejscach, w których dziecko może łatwo złapać infekcję. Pamiętaj by zrezygnować z odwiedzania takich miejsc na 1-2 tygodnie przed zabiegiem. Jakie to miejsca? Np. przedszkole, sala zabaw, basen, imieniny u cioci, jeśli będą tam potencjalnie przeziębieni kuzyni ;), centrum handlowe.

3. Zarezerwuj termin

Zaznacz w kalendarzu dzień i godzinę przyjęcia do szpitala na wycięcie migdałka. Nie planuj żadnych spotkać na ten dzień. Jeśli będziecie jechać taksówką, zamów ją odpowiednio wcześniej i upewnij się, że przyjedzie na czas. Inna sprawa to fakt, że niewiele taksówek ma foteliki dla dzieci, więc ja osobiście nie używam ich często jak jadę z moimi latoroślami. To kwestia mojego postrzegania bezpieczeństwa, ponieważ prawo dopuszcza przewożenie dziecka w taksówce bez fotelika. Jeśli trzeba – weź wolne w pracy, wcześniej zapewnij opiekę dla drugiego dziecka / reszty dzieci i … uspokój męża, że wszystko będzie dobrze 😉

4. Przygotuj pytania

Prawie każdy człowiek odczuwa lęk przed nowym, nieznanym. A jeśli w grę wchodzi ingerencja w organizm własnego dziecka, obawy są tym bardziej uzasadnione. Dlatego na pewno każdemu rodzicowi chodzi po głowie milion pięćset sto dziewięćset pytań na ten temat. Zatem spisz je i zadaj laryngologowi na ostatniej wizycie przed przyjęciem do szpitala na wycięcie migdałka.

5. Weź skierowanie na wycięcie migdałka

Weź od pediatry skierowanie do szpitala. Trzeba będzie je pokazać na izbie przyjęć w dniu przyjęcia do szpitala. Bez skierowania Twoje dziecko nie zostanie przyjęte na oddział! W naszym przypadku był to Warszawski Szpital dla Dzieci przy ul. Kopernika 43.

6. Zrób badania

Przed zabiegiem wycięcie migdałka zrób wszystkie badania zlecone przez laryngologa. W naszym przypadku były to:

 • grupa krwi i Rh
 • morfologia
 • OB
 • APTT
 • PT
 • fibrynogen
 • mocz – badanie ogólne
 • rtg nosogardła
 • badanie słuchu (tympanogram)

Trochę tego dużo, prawda? 😉 Na szczęście większość z nich da się zrobić z jednej próbki krwi. Za resztą trzeba będzie trochę pojeździć. Pamiętaj by wziąć wszystkie wyniki ze sobą do szpitala 🙂

7. Przygotuj jedzenie

Dla siebie i dziecka. Rodzic może zostać z dzieckiem w sali przez cały czas jego pobytu w szpitalu, jednak nie dostaje tam jedzenia. Niektóre szpitale oferują możliwość zamówienia obiadu (np. szpital przy ul. Kopernika w Warszawie, w którym my byliśmy).

Inaczej wygląda kwestia żywienia małego pacjenta. Dziecko dostaje jedzenie w szpitalu, jednak wszyscy dobrze wiemy, jak wygląda szpitalne jedzenie … Musisz pamiętać o tym, że przez pierwsze 2 h po zabiegu wycięcie migdałka dziecko nie może jeść ani pić. Wszystkie z Was, które w tym momencie pytają „Ale jak to?!” uspokajam, że najczęściej dziecko śpi ok 2h po zabiegu. Jak się obudzi, może się napić kilka łyków wody. Jeśli woda nie spowoduje wymiotów, dziecko może zjeść lekką zupę dostarczoną przez miłą panią pielęgniarkę. Moje dzieciaki jednak zgodnie wybrały kajzerkę (buła rządzi :D), a raczej jej miękki środek. W dniu zabiegu oprócz zupy dziecko dostanie jeszcze kolację (w naszym szpitalu bonusem do kolacji były lody 😀 ). Soki są zakazane, podobnie jak kwaśne i gorące potrawy.

Warto więc przygotować lekkie jedzenie, które dziecko z dużym prawdopodobieństwem zje, np. pszenne (jasne) kajzerki, jogurt naturalny, kefir, banan, jabłko itp.

8. Spakuj torbę, weź dziecko i wyniki badań

Przygotuj listę rzeczy, które musisz spakować do szpitala, zrób niezbędne zakupy, a następnie zapakuj to wszystko na dzień przed przyjęciem do szpitala. W torbie powinny się znaleźć:

Dla dziecka:

 • piżama (2 komplety)
 • bielizna (jeden komplet na każdy dzień pobytu + 2-3 na wszelki wypadek)
 • kapcie
 • środki czystości
 • pieluchy, jeśli dziecko nadal używa
 • zabawki
 • książeczki
 • woda niegazowana
 • lekkie jedzenie

Dla rodzica:

 • wygodne ubranie i kapcie
 • jedzenie
 • komórka + ładowarka, ew. tablet + ładowarka
 • kubek na herbatę

9. Przygotuj się na to, co będzie po zabiegu wycięcie migdałka

Po wyjściu ze szpitala przygotuj się na to, że dziecko:

 • może gorączkować,
 • musi się oszczędzać (taaa.. wytłumacz to przedszkolakowi :P),
 • nie może wychodzić kilka dni na spacer,
 • przez ok 2 tygodnie nie chodzi do przedszkola.

Jeśli zabiegowi wycięcia migdałka towarzyszył zabieg w obrębie uszu (drenaż lub nacięcie bębenków w celu usunięcia płynu) to nie można moczyć uszu kilka tygodni.

Jeśli macie swoje rady – piszcie je w komentarzach, na pewno przydadzą się innym 🙂

Pozdrawiam ciepło!
Sylwia Miłosz Sylwia Miłosz - autorka bloga Dwoje na głowie, przedsiębiorczyni, marketingowiec

Napracowałam się nad tym postem. Jeśli znalazłaś w nim wartość, udostępnij go swoim znajomym 🙂

Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.

.

Przypisy:

 1. https://dziecisawazne.pl/stres-jest-zarazliwy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *