fbpx
Pizza z owocami morza na białym talerzu. - Co jeść w ciąży, a czego nie?

Co jeść w ciąży, a czego nie?

To trzeci wpis w ramach cyklu ciążowego. Przyjrzymy się w nim temu jak powinna wyglądać zdrowa dieta ciężarnej.

Ciąża to ważny okres, ponieważ właśnie wtedy kształtuje się Twoje dziecko. Wpływ na to ma wiele czynników, np. genetyka, środowisko życia kobiety, stres lub jego brak, ruch oraz żywienie. W tym wpisie zajmę się szczegółowo ostatnim z tych czynników. Zatem zaczynajmy!

Co jeść w ciąży?

Przede wszystkim dieta powinna być różnorodna i oparta na zdrowych i nieprzetworzonych produktach. Warto kierować się wytycznymi zawartymi w piramidzie żywienia niezależnie czy jest się w ciąży czy nie. Jednak będąc w ciąży zdrowe żywienie jest jeszcze bardziej istotne ze względu na małą istotkę rozwijającą się w Twoim ciele.

TU link do aktualnej piramidy żywienia

Czego nie jeść w ciąży?

W ciąży nie powinno się jeść surowych, nie poddanych obróbce termicznej potraw (sushi, surowe owoce morza – pizza ze zdjęcia przewodniego odpada ;), tatar, szynka parmeńska, kawior) oraz serów pleśniowych.

Sery pleśniowe (ale tylko te z niepasteryzowanego mleka) zawierają listerię – bakterię, która zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, a także śmierci płodu lub jego choroby. Te sery pleśniowe, które są zrobione z mleka pasteryzowanego nie stanowią takiego zagrożenia dla ciężarnych. Dlatego bardzo istotne jest czytanie składu produktów.

Tatar to połączenie surowego mięsa wołowego i surowych jajek. Surowe jajka mogą zawierać salmonellę i inne bakterie. Zaś spożywanie surowego mięsa może prowadzić do zarażenia toksoplazmozą. Zarówno zarażenie salmonellą, jak i toksoplazmozą w ciąży jest niebezpieczne dla mamy i dziecka.

Surowe ryby używane do przygotowywania sushi mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ciężarnej kobiety i jej nienarodzonego dziecka. Wszystko przez bakterie, które mogą zawierać surowe ryby (m.in. listeria i salmonella). Co nie znaczy, że w ciąży należy kompletnie zrezygnować z sushi. Można jeść wersję wegetariańską, wegańską, sushi z wędzoną, grillowaną lub pieczoną rybą oraz sushi smażone w tempurze.

Warto również unikać wątróbki. Zawiera ona bardzo duże stężenie retinolu – pochodnej wit. A, która w dużych ilościach może negatywnie wpływać na płód. Nie należy jednak zupełnie rezygnować z produktów zawierających wit. A, ponieważ pozytywnie wpływa ona na odporność, wzrok, cerę. Jej bezpieczne stężenie znajdziemy m.in. w jajach, brokułach, marchewce, nabiale, mięsie i w tłustych rybach.

Musimy jednak zwracać uwagę na ryby. Unikajmy tych dużych i drapieżnych (np. tuńczyk, rekin, makrela królewska, miecznik), ponieważ w nich kumuluje się najwięcej metali ciężkich, w tym rtęci, która jest toksyczna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Unikajmy też jajek na miękko i słabo ściśniętej jajecznicy, ponieważ czas potrzebny do ugotowania jajka na miękko lub przyrządzenia wyżej wspomnianej jajecznicy nie wystarcza do pozbycia się potencjalnych bakterii będących w jajkach.

Z menu kobiety ciężarnej należy również wyeliminować:

 • nieumyte warzywa i owoce,
 • słodziki – nie jest wiadome jaki jest wpływ ich spożywania na płód,
 • żywność wysokoprzetworzoną, np. konserwy, zupy i sosy w proszku, ponieważ zawierają dużo konserwantów.

Czego nie pić w ciąży?

 • Alkoholu – każda ilość alkoholu wypita w ciąży stanowi zagrożenie dla płodu. Nie ma bezpiecznej ilości (typu 1 kieliszek wina do obiadu). Alkohol procentowy można zastąpić tym bez procentów, ale i tu warto się zastanowić. Wybór należy do ciężarnej kobiety.
 • Kawy – powyżej 2 filiżanek słabej kawy z mlekiem dziennie (200 miligramów kawy dziennie). Zawarta w kawie kofeina może zaburzać prawidłową pracę serca dziecka i/lub ograniczać wzrost płodu.
 • Słodzonych napojów gazowanych oraz energetyków – zawierają bardzo dużo cukru oraz niezdrowych barwników i konserwantów. Badania dowodzą, że spożywanie bardzo dużych ilości napojów typu cola może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu.

Warto pamiętać o ruchu!

Ciąża to nie choroba, więc jeśli nie musisz leżeć w łóżku z zalecenia ginekologa to warto zapewnić swojemu organizmowi codzienną dawkę ruchu. Co jest polecane? Basen (woda wypiera ciało, nie czujesz wtedy swojego dużego brzuszka), joga dla mam, fitness dla mam, spacery. Ruch też świetnie wpływa na dziecko w brzuchu – kołysze je i uspokaja. W obu moich ciążach chodziłam na basen i dużo spacerowałam. Dzięki temu nie przytyłam dużo w ciąży, a po porodzie łatwo wróciłam do poprzedniej wagi.

Chcesz wiedzieć jak zmienia się ciało kobiety po ciąży? Przeczytasz o tym tu:

Ciało po ciąży - jak się zmienia?

Podsumowanie

Co jeść w ciąży?

Zdrowe, różnorodne i nieprzetworzone produkty zgodnie z aktualną piramidą żywienia.

Czego nie jeść w ciąży?

 • surowych, nie poddanych obróbce termicznej produktów (tatar, sushi, szynka parmeńska, surowe owoce morza, kawior),
 • serów przygotowanych z niepasteryzowanego mleka (sery pleśniowe, camembert),
 • nieumytych warzyw i owoców,
 • słodzików,
 • żywności wysokoprzetworzonej.

Czego nie pić w ciąży?

 • alkoholu
 • energetyków
 • słodzonych napojów gazowanych
 • kawy

W ciąży warto uważać na:

 • jajka na miękko i słabo ściśniętą jajecznicę,
 • wątróbkę,
 • duże i drapieżne ryby.

Oczywiście należy również zrezygnować z palenia papierosów i unikać biernego palenia! Dlaczego? O tym przeczytasz tu:

Jak palenie papierosów w ciąży wpływa na dziecko?

Jak widać, jest sporo produktów na które trzeba uważać. Warto postawić na jak najmniej przetworzone produkty oraz jeść dużo warzyw i owoców. Na zdrowie!

Uściski!

Sylwia Miłosz Sylwia Miłosz - autorka bloga Dwoje na głowie, przedsiębiorczyni, marketingowiec

Napracowałam się nad tym postem. Jeśli znalazłaś w nim wartość, udostępnij go swoim znajomym 🙂

Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.

.

Źródła:

Dieta w ciąży: co wolno jeść, a czego lepiej unikać?

Czego nie wolno jeść w ciąży?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Co jeść w ciąży, a czego nie?”