fbpx
Śpiący pod kocem noworodek. - Jak palenie papierosów w ciąży wpływa na dziecko?

Jak palenie papierosów w ciąży wpływa na dziecko?

Tym wpisem zamierzam zacząć nowy, krótki cykl wpisów o ciąży – na warsztat wzięłam nurtujące pytania, które nie zawsze mają jednoznaczne odpowiedzi. W tym cyklu zebrałam swoje doświadczenia z dwóch ciąż, wiedzę, którą czerpię z książek, podkastów, blogów i vlogów oraz wiedzę od innych ciężarnych mam. Znajdziecie tu esencję kilku ciążowych tematów. Zatem zapraszam!

Bez wątpienia palenie w ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku. Również bierne palenie negatywnie wpływa na zdrowie i rozwój płodu. Co się kryje pod słowem „szkodzi”? Jakie są dokładne konsekwencje palenia w ciąży dla dziecka w łonie matki? I jak rzucić ten nałóg? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Jakie są skutki palenia papierosów w ciąży?

 • Dziecko otrzymuje niewystarczającą ilość tlenu potrzebnego do prawidłowego rozwoju.
 • Paląc papierosy narażasz swoje nienarodzone dziecko na kontakt z 4 tys. substancji chemicznych zawartymi w dymie papierosowym.
 • Maluszek palącej mamy ma zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór (40 z 4 tys substancji chemicznych w papierosie jest rakotwórczych).
 • Dziecko w momencie porodu ma mniejszą masę urodzeniową.
 • Dzieci palaczek częściej w porównaniu do swoich rówieśników nie wystawionych na działanie dymu papierosowego chorują na choroby wieku dziecięcego, mają zaburzenia układu sercowo – naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii.
 • Ryzyko komplikacji okołociążowych wzrasta gdy mama pali papierosy (częściej zdarza się m.in. poronienie, przedwczesny poród, krwawienia, łożysko przodujące, obumarcie płodu).
 • Nagła śmierć łóżeczkowa oraz wady wrodzone występują częściej.

Biorąc pod uwagę powyższe konsekwencje, bardzo istotne jest by rzucić palenie w ciąży oraz unikać wdychania dymu papierosowego podczas gdy inni palą.

Ciało po ciąży - jak się zmienia?

Jak rzucić palenie w ciąży?

Nie będę Was okłamywać – ja nie musiałam rzucać palenia w ciąży, ponieważ nigdy nie paliłam i nie palę nałogowo. Jednak rozmawiałam z kilkoma moimi koleżankami, które stawiły czoła temu wyzwaniu i chciałabym się podzielić z Wami ich przemyśleniami:

 • Najlepszą motywacją jest zdrowie maluszka. Im szybciej rzucisz palenie, tym lepiej dla Ciebie i Twojego dziecka.
 • Najłatwiej rzucić palenie jak tylko dowiadujesz się, że jesteś w ciąży.
 • Często decyzję o rzuceniu ułatwiają mdłości.
 • Bardzo ważna dla powodzenia misji rzucenia jest świadomość ciężarnej jak szkodliwe dla dziecka są papierosy oraz wsparcie najbliższego otoczenia (rodziny i przyjaciół).
 • Rozstanie się z papierosami może być trudne, ponieważ nie można posiłkować się plastrami lub gumami z nikotyną, ale nie niemożliwe. Ten wysiłek się opłaca, dlatego że na szali jest zdrowie Twojego dziecka, a zdrowe dziecko to największe szczęście dla rodziców.

Wszystkim moim koleżankom, które przed ciążą paliły, udało się rzucić papierosy na czas ciąży. Tobie też się uda!

Co jeść w ciąży, a czego nie?

Stres z odstawienia – jest się czego bać?

Część ciężarnych mówi, że nie mogą zupełnie rzucić palenia, ponieważ stres, jaki będą wtedy odczuwać może się negatywnie odbić na dziecku. Dlatego wolą tylko ograniczyć palenie. Nic bardziej mylnego. Nie ma żadnych badań dowodzących, że stres z odstawienia nikotyny będzie gorzej wpływał na płód niż ciągłe wystawienie na oddziaływanie substancji smolistych zawartych w papierosach. Próba ograniczenia palenia to najczęściej ściema – zazwyczaj kobieta pali tyle samo ile przed ciążą.

Lot samolotem w ciąży - czy bezpieczny?

Co w Internetach?

Dawno temu na moim ulubionym parentingowym blogu Mataja.pl został opublikowany wpis (TU), w którym jest opisane pewne badanie. Badaniu zostały poddane ciężarne palące i niepalące. Ich nienarodzone dzieci były monitorowane za pomocą cykliczych badań USG 4D, po czym naukowcy porównywali ruchy płodu tj. otwieranie ust i dotykanie twarzy. Nie będę się rozpisywała nad szczegółami, ponieważ przeczytanie całego artykułu, do którego link znajdziecie powyżej zajmie Wam raptem 2 minuty, ale wniosek z badania był następujący:

dzieci matek palących rozwijają się WOLNIEJ i GORZEJ.

– mataja.pl

Robiąc risercz trafiłam na stronę Centrum Onkologii o rzucaniu palenia – jakrzucicpalenie.pl (adres łatwy do zapamiętania, prawda? :)). Jest tam zakładka o paleniu w ciąży (TU), a na samym dole jest numer telefonu, na który możecie dzwonić w sprawie wsparcia w rzuceniu.

Jak widać konsekwencje palenia papierosów w ciąży są bardzo niebezpieczne. Jednak ta mała istotka i jej dobro są najczęściej najlepszą motywacją do rzucenia palenia. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z tym sama, poszukaj pomocy – u bliskich lub u specjalisty. Bo zdrowie jest najważniejsze 🙂

Ściskam gorąco!
Sylwia

Napracowałam się nad tym postem. Jeśli znalazłaś w nim wartość, udostępnij go swoim znajomym 🙂

Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.

.

Źródła:

Ciąża i papierosy: jaki wpływ na dziecko ma palenie w ciąży?

Palenie w ciąży

https://mataja.pl/2015/03/w-oparach-nikotyny-jak-palenie-w-ciazy-wplywa-na-plod/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *