fbpx
Ciężarna kobieta w różowej sukience i okularach. - Ciało po ciąży - jak się zmienia?

Ciało po ciąży – jak się zmienia?

To drugi wpis z cyklu ciążowego. Przyjrzymy się w nim zmianom, jakie zachodzą w ciele kobiety po urodzeniu maluszka.

Po porodzie w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Część z nich jest trudna do zaakceptowania przez młodą mamę, ale warto pamiętać o tym, że po jakimś czasie większość zmian ulega zanikowi, a na pozostałe są sposoby 😉 Także nie warto się od razu zamartwiać tym, że nasze ciało chwilę po porodzie nie wróciło do stanu sprzed ciąży i cieszyć tym, że w końcu trzymamy swojego malucha w ramionach 🙂

Oto najczęstsze zmiany dotykające ciało kobiety po ciąży:

1. Duży brzuch

Duży ciążowy brzuszek nie znika od razu po porodzie. Tuż po zrzucamy tylko te kilogramy, na które składała się waga dziecka (ok. 3,5 kg), płynu owodniowego (ok. 3 kg) i łożyska (0,5 – 1,5 kg). Oczywiście po urodzeniu brzuch nie jest już taki ogromny, ale nadal jest duży – ma to związek z tym, że macica nie zdążyła się jeszcze obkurczyć. Znam co prawda kobiety, które w miesiąc po porodzie nie miały już brzuszka i to jest super, ale to raczej wyjątek potwierdzający regułę.

Ja po porodzie nadal wyglądałam jakbym była w ciąży, kilka nieznajomych osób pytało nawet kiedy rodzę 😛 Pamiętam dobrze jedną sytuację: stoję w kolejce do kasy w biedrze, jedna Pani patrzy na mój brzuch i na noworodka w nosidle i mówi: „Pani przejdzie przede mnie bo Pani w ciąży i z takim maleństwem” 😀 Ale w sumie skorzystałam 🙂

Ostatecznie zrzuciłam cały nadmiar brzucha mniej więcej w 5 m.ż. moich dzieci (u obojga było podobnie), podczas kryzysu laktacyjnego. Oboje się wtedy karmili mniej więcej co pół godziny, więc nawet nie miałam czasu by coś zjeść 😛

Macica potrzebuje trochę czasu zanim całkowicie się obkurczy (towarzyszą temu niemiłe skurcze, które się pojawiają głównie podczas karmienia piersią). Po tym jak macica wróci do pierwotnego rozmiaru tracimy kolejne ok. 2 kg. Niestety, jest możliwe, że zostaniemy z obwisłą skórą na brzuchu, którą można wyeliminować ćwiczeniami i zdrową, zbilansowaną dietą.

Co jeść w ciąży, a czego nie, by szybko tracić na wadze po porodzie przeczytasz w tym artykule:

Co jeść w ciąży, a czego nie?

2. Duże piersi po ciąży

Piersi rosną już podczas ciąży, jednak ich rozmiar po porodzie jeszcze bardziej się zwiększa, ponieważ są wypełnione pokarmem dla nowo narodzonego dziecka. Przez pewien czas po porodzie (u każdej kobiety jest to inny okres) mleko z piersi może wypływać w sposób niekontrolowany. Dzieje się to np. pod prysznicem, jak kobieta myśli o dziecku, jak słyszy jego płacz lub jak piersi są przepełnione mlekiem. W tym okresie warto więc nosić wkładki laktacyjne w staniku, tak by nie zamoczyć ubrania. Część kobiet boi się, że w wyniku karmienia ich piersi staną się obwisłe. Tu należy zaznaczyć, że samo karmienie nie wpływa na taki wygląd piersi – wpływ na to ma ciąża.

Czynnikiem wpływającym na utratę jędrności piersi są również:

  • źle dobrany stanik (zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie),
  • wiek,
  • ilość ciąż,
  • BMI oraz
  • palenie w ciąży.

3. Rozstępy

Pojawiają się już w ciąży lub tuż po porodzie. Ich przyczyną jest bardzo szybkie rozciąganie się skóry. Mogą się pojawić w różnych miejscach: na brzuchu, na piersiach, na udach, na biodrach, na pośladkach. Nie da się w pełni zabezpieczyć przed ich powstawaniem. Kremy i balsamy nie dadzą nam 100% pewności, że nie będziemy mieć rozstępów, ponieważ duży wpływ na to ma.. genetyka. Oczywiście warto nawilżać skórę, dzięki czemu ewentualne rozstępy będą mniejsze. Jeśli już pojawią się rozstępy, po jakimś czasie zbledną i staną się mało widoczne.

4. Problemy skórne po ciąży

Część kobiet po porodzie skarży się na problemy z cerą. Winne temu są hormony, które szaleją w połogu (okres 6–8 tyg od porodu). Sama miałam z tym problem – w połogu miałam gorsze pryszcze niż podczas dojrzewania 😛 Na szczęście nawet podczas karmienia piersią można stosować leki miejscowe na skórę przepisane przez dermatologa. Innym problemem, z którym zmagają się młode mamy jest ostuda. Są to ciemne plamy na twarzy, które tworzą się po porodzie. Czasem towarzyszy im wysypka, swędzenie i przesuszenie skóry. Zmiany najczęściej ustępują kilka lub kilkanaście tygodni po porodzie.

5. Wypadające włosy

Zaczynają wypadać na potęgę mniej więcej 3 miesiące po porodzie. Znów winę tutaj ponoszą hormony – w tym wypadku podwyższony poziom estrogenów. Tuż po porodzie ich poziom wzrasta, przez co stare włosy nie wypadają. Po około 3 miesiącach poziom estrogenów zaczyna spadać, a wraz z nim wypadają zarówno stare włosy, jak i te, które powinny wypaść właśnie teraz. Także karmienie piersią przyczynia się do wypadania włosów. Związane jest to z wyższym stężenie, prolaktyny. Problem wypadania włosów ustaje w przeciągu 6 do 9 miesięcy, chyba, że karmisz piersią.

Jak ograniczyć wypadanie włosów? Pomoże w tym dieta bogata w mikro- i makroelementy oraz w witaminy z grupy B. Można też zainwestować w szampon i odżywkę wzmacniającą włosy. Jeśli to nie działa, można odwiedzić dermatologa, trychologa lub lekarza medycyny estetycznej.

6. Większe stopy po ciąży

Stopy się powiększają już w trakcie ciąży, a do stanu sprzed ciąży wracają dopiero jakiś czas po porodzie lub… w ogóle. U mnie powrót do poprzedniego rozmiaru trwał mniej więcej 3 miesiące. Także nie zdziwcie się, że buty kupione w ciąży lub niedługo po porodzie zaczną wam później spadać 😉 Co jest powodem „rośnięcia” stóp w ciąży? Wszystko przez relaksyny, hormony ciążowe, których stężenie zaczyna rosnąć w czasie ciąży. Powodują one rozluźnienie więzadeł w stopach. Wpływ na powiększenie stóp mogą mieć także obrzęki nóg towarzyszące ciąży.

7. Szersze biodra

Część młodych mam zauważy, że ich biodra się poszerzyły o 1–2 cm w stosunku do rozmiaru sprzed ciąży. Jest to wynikiem rozszerzania się miednicy i elastyczności stawów, które rozciągając się ułatwiły maluszkowi przyjście na świat.

Czy wiesz dlaczego nie można palić papierosów w ciąży? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź.

Jak palenie papierosów w ciąży wpływa na dziecko?

Warto wiedzieć, że większość negatywnych zmian w wyglądzie po porodzie minie bardzo szybko, a w natłoku nowych wyzwań, które pojawiają się w codzienności życia z maluchem, nawet nie zauważymy kiedy to się stanie. Ja urodziłam dwójkę dzieci, a dzięki temu, że dbam o ruch i zdrowo się odżywiam wróciłam bez problemu do sylwetki sprzed ciąży.

Wiele kobiet nie akceptuje swojego ciała po ciąży. Skupiają się na mankamentach, przez co nie czują radości z macierzyństwa. Warto jednak pamiętać, że to ciało wykarmiło przez 9 miesięcy, a później wydało na świat cudną małą istotę. Obecny kanon piękna jest bardzo okrutny – i to dla wszystkich kobiet. Jednak najbardziej dotyka to młodych mam, które widzą po sobie jak bardzo nie spełniają aktualnych standardów. Te standardy są jednak sztuczne, więc nie warto się nimi przejmować. Zamiast tego warto cieszyć się z pięknych chwil z dzieckiem 🙂

A jak to było u Was z tymi zmianami po ciąży? Piszcie w komentarzach!

Uściski,
Sylwia

Napracowałam się nad tym postem. Jeśli znalazłaś w nim wartość, udostępnij go swoim znajomym 🙂

Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.

.

Źródła:
Większa stopa po ciąży? To już na stałe
Ciało po ciąży, już nigdy to samo ? – Mama Lekarz
https://parenting.pl/wypadanie-wlosow

Zapisz się na newsletter

Proszę zaznacz pole poniżej:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *