fbpx
Chłopiec z zieloną maską i zieloną peleryną. - Powiększony trzeci migdał.

Powiększony trzeci migdał

Części rodziców spędza on sen z powiek, ponieważ ich dzieci często łapią choróbska i muszą siedzieć w domu. O innych nieprzyjemnych konsekwencjach nie wspominając. Powiększony trzeci migdał to nic przyjemnego. Niestety (a może stety?) mnie trafiły się dwa egzemplarze z przerośniętym migdałkiem. Dlatego postanowiłam, że podzielę się z wami moją wiedzą i doświadczeniem na ten temat.

Wyobraźcie sobie, że dziecko chodzi do przedszkola przez tydzień, a następne 3 tygodnie siedzi chore w domu. I tak w kółko. Brzmi znajomo? Do tego mieszkanie tonące w zużytych chusteczkach, zaflikane i marudne dziecko oraz rodzice na progu wytrzymałości psychicznej. Zarysowałam tło, zatem czas przejść do konkretów.

Ten nieszczęsny trzeci migdał

Trzeci migdałek (migdałek gardłowy) znajduje się za nosem, tam, gdzie jama nosowa przechodzi w gardło. Stanowi on bardzo ważny element systemu odpornościowego dziecka. Ma za zadanie bronić je przed wirusami i bakteriami. Jednak wskutek częstych infekcji górnych dróg oddechowych powiększa się i zamiast pomagać, zaczyna przeszkadzać. Powiększony migdał staje się siedliskiem różnych bakterii i wirusów, co prowadzi do ciągłego stanu zapalnego i kolejnych infekcji.

Jakie są przyczyny przerośniętego migdałka?

  • Niekiedy przerost migdałka jest wynikiem alergii pokarmowej lub wziewnej (w przypadku moich dzieci bezpośrednią przyczyną była alergia na mleko krowie).
  • Czasem przerost migdałka ma podłoże genetyczne – jeśli rodzic lub starsze rodzeństwo miało powiększony migdałek, prawdopodobnie badane dziecko również będzie to miało.
  • Choroby zakaźne, które dziecko przebyło wcześniej.
  • Częste infekcje górnych dróg oddechowych.

Jakie są objawy przerośniętego migdałka?

Przerośnięty migdałek - 7 najczęstszych objawów

Jak się przygotować do zabiegu wycięcia migdałka u dziecka?

Wycięcie migdałka u dziecka - 9 wskazówek

Zalecenia laryngologów co do postępowania w przypadku powiększonego środkowego migdałka są różne i najczęściej skrajne. Najlepiej więc potwierdzić diagnozę u dwóch różnych specjalistów. My po konsultacji z trzema lekarzami podjęliśmy decyzję o wycięciu środkowego migdałka u naszych dzieci i była to bardzo dobra decyzja – od tamtej pory bardzo rzadko chorują i tylko na niegroźne przeziębienia.

Sylwia

Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *