fbpx
Migdały ułożone w znak zapytania. - Przerośnięty migdałek - 7 najczęstszych objawów

Przerośnięty migdałek – 7 najczęstszych objawów

Co to jest trzeci migdałek i jakie są przyczyny jego przerostu pisałam już TU. Jeśli zastanawiasz się czy Twoje dziecko ma przerośnięty migdałek, sprawdź poniższe objawy.

Objawy przerośniętego migdałka

1. Częste, nawracające i długotrwałe infekcje górnych dróg oddechowych, w tym gardła i ucha. Często konieczne jest wtedy zastosowanie antybiotyku.

2. Wysiękowe zapalenie ucha, powodujące gromadzenie się płynu w uszach (by usunąć płyn z uszu przeprowadza się ich drenaż).

3. Mówienie przez nos, płytki oddech, oddychanie tylko przez usta, nawet jak dziecko jest zdrowe.

4. Zapalenie spojówek – objawiające się ropiejącymi oczami.

5. Chrapanie i bezdechy podczas snu. Mój syn chrapał głośniej od niejednego dorosłego, zanim migdałek został wycięty 😉

6. Masz wrażenie, że dziecko nie słyszy dobrze. I nie jest to spowodowane tym, że po prostu nie chce Cię słyszeć (co u dzieci jest bardzo częste :P).

7. Opóźniony rozwój mowy – związany z niedosłuchem.

Wizyta u laryngologa

Jeśli u Twojego dziecka występuje kilka z wymienionych powyżej objawów, warto od razu wybrać się do laryngologa. Laryngolog na podstawie przeprowadzonych badań – rtg nosogardła lub fiberoskopia (badanie przeprowadzane za pomocą małej kamerki wprowadzonej do gardła przez dziurkę od nosa – hardkor!) oraz tympanogramu (badanie uszu) – ocenia jak bardzo migdałek jest przerośnięty. Niekiedy zaleca stosowanie leków obkurczających migdałek, choć u mojego syna się one nie sprawdziły. W przypadku mojej córki laryngolog od razu zrezygnował z podawania leków, ponieważ nie są one obojętne dla organizmu. W przypadku jeśli leki nie działają, lekarz zaleca przeprowadzenie zabiegu wycięcia środkowego migdałka. Zabiegowi może towarzyszyć podcięcie migdałków podniebiennych (bocznych), jeśli również są przerośnięte oraz drenaż uszu, jeśli znajduje się w nich płyn.

Alergolog też się przyda

Na marginesie dodam, że jeśli dziecko ma przerośnięty środkowy migdałek i/ lub podniebienne, warto się z nim wybrać do alergologa oraz wykonać testy alergologiczne. Niekiedy przerost migdałka jest wynikiem alergii pokarmowej lub wziewnej. Zatem wyeliminowanie z diety alergenu lub ograniczenie ekspozycji na alergen wziewny w połączeniu z lekami obkurczającymi migdałek może spowodować zmniejszenie się migdałka, a tym samym brak konieczności przeprowadzania zabiegu jego wycięcia.

Czy migdałek może odrosnąć?

Niestety istnieje takie ryzyko, jednak jest ono niewielkie. Najczęściej zdarza się to u dzieci, które pożegnały swój trzeci migdał przed 4 urodzinami. Ponowny przerost ma miejsce kiedy dziecko znów przechodzi poważną infekcję, dlatego dzieci po tym zabiegu powinny być pod stałą opieką laryngologa. Bardzo ważne jest to by przez jakiś czas po zabiegu dziecko pozostało w domu. Są różne opinie co do długości trwania tego siedzenia w domu – spotkałam się nawet z opinią, że powinien być to miesiąc. Mój Antek został w domu przez 2 tygodnie, po czym poszedł do przedszkola i (uwaga!) nie rozchorował się po tygodniu, jak to bywało wcześniej.

Korzyści płynące z wycięcia trzeciego migdałka

Dla mnie osobiście najważniejsze było to, że Antek przestał chorować. Teraz jego infekcje ograniczają się do kilkudniowego kataru i/ lub kaszlu i jest po wszystkim. Tak to można żyć! 😀

Oprócz tego przestał chrapać i mówić przez nos. W końcu zamyka buzię kiedy nie mówi i nie ma problemów ze słuchem (chyba, że specjalnie nie chce mnie słuchać :P). W okresie jesienno – zimowym przechodzi średnio jedną niewielką infekcję w miesiącu. Według mnie to niesamowita poprawa! Niedawno minął rok od jego zabiegu i nadal uważam, że to była dobra decyzja. Dominika jest świeżo po zabiegu wycięcia migdałka, więc jeszcze za wcześnie na obserwowanie efektów.

Wycinać czy nie?

Powyżej opisałam korzyści, które ja zaobserwowałam. Jednak każda decyzja o zabiegu powinna być dokładnie przemyślana i skonsultowana z laryngologiem.

Wycięcie migdałka u Twojego dziecka - 9 wskazówek

*Ten wpis nie może zastąpić wizyty u lekarza. Jeśli coś Cię niepokoi w stanie zdrowia Twojego dziecka, nie wahaj się pokazać go pediatrze.

Napracowałam się nad tym postem. Jeśli znalazłaś w nim wartość, udostępnij go swoim znajomym 🙂

Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *