fbpx
Mama i niemowlak siedzący przed laptopem - Kursy online i cała reszta czyli rozwój w wykonaniu mamy.

Kursy online i cała reszta czyli rozwój w wykonaniu mamy

Kursy online dają świetne możliwości rozwoju bez wychodzenia z domu. Ale nie jest to jedyna możliwość zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, gdy posiadasz dziecko sztuk 1 lub więcej. Ten wpis pokaże Ci w czym możesz wybierać.


Czego się dowiesz z tego wpisu:
– lista stron www, gdzie znajdziesz darmowe kursy i szkolenia,
– lista portali/organizacji z płatnymi kursami, które warte są swojej ceny.

W poprzednim wpisie pisałam o możliwych drogach wyboru po macierzyńskim.

Macierzyński i co dalej? Działaj!

Jednak jeszcze w trakcie jego trwania (jak również już po jego zakończeniu) możesz korzystać z szeregu płatnych i bezpłatnych możliwości rozwoju i nauki.

Zachęcam Cię do ich wypróbowania, ponieważ głęboko wierzę, że inwestycja w siebie to najlepsza inwestycja, która zawsze się zwraca. Niektóre z poniższych możliwości wymagają większej dyspozycyjności, ale są też rozwiązania jak np. podkasty, których możesz słuchać będąc np. na spacerze z dzieckiem. Zatem to tylko od Ciebie zależy jak spędzisz najbliższy czas – czy znajdziesz odrobinę czasu na rozwój czy nie. Po tym trochę przydługim wstępie – czas na konkrety 🔥

Spis treści:

  1. Online króluje
  2. Darmowe kursy online i szkolenia stacjonarne
  3. Płatne kursy online i szkolenia stacjonarne
  4. Koniec z wymówkami

Online króluje

Aktualnie zdecydowana większość wydarzeń przeniosła się do świata wirtualnego. Jest jednak w czym wybierać – są różnego rodzaju spotkania, warsztaty, konferencje i szkolenia on-line (są również podobne wydarzenia stacjonarne), są podkasty i vlogi, które możesz odsłuchać/obejrzeć w każdej chwili. Wszystkie te materiały można podzielić na płatne i bezpłatne.

Wyznaczanie celów - metoda 90-cio dniowego roku

Darmowe

1. Darmowe kursy online i szkolenia

W założeniu mają Cię przeprowadzić z punktu A, gdzie nic nie wiesz lub wiesz mało, do punktu B, gdzie masz wiedzę/ umiejętności i wiesz jak je zastosować. Największą platformą tego typu jest Coursera. Można tam znaleźć kursy czołowych międzynarodowych firm, jak np. IMB, Facebook oraz uniwersytetów z całego świata. Większość kursów jest w j. angielskim. Uwaga! Część kursów na Courserze jest płatna. Kilka lat temu Coursera była moją ulubioną platformą kursów on-line – zrobiłam na niej kilka ciekawych szkoleń z zakresu marketingu i designu.

Darmowe kursy online od Google - Kursy online i cała reszta czyli rozwój w wykonaniu mamy.
Tematy dostępne w ramach „Internetowych Rewolucji” Google

Również Google oferuje darmowy rozbudowany kurs „Internetowe rewolucje”, który uczy umiejętności cyfrowych, które można wykorzystać do budowy własnej firmy lub rozwoju kariery zawodowej. Sama swego czasu przerabiałam Internetowe Rewolucje – polecam na początek swojej cyfrowej drogi.

Równowaga w życiu i pracy - jak ją znaleźć?

2. Podkasty i vlogi

Można by o tym pisać i pisać 🙃 Tematyka jest tak różnorodna jak samo życie. W zdecydowanej większości są darmowe. Jeśli chodzi o vlogi – najlepszym miejscem na ich szukanie jest YouTube. W przypadku podkastów warto mieć jedną z aplikacji do ich słuchania na swoim telefonie, np. Google Podcast.

Zamiast wieczornego oglądania serialu, włącz czasem jeden z odcinków jakiegoś vloga. Ja akurat często zasypiam oglądając wieczorami vlogi 😅, ale może Tobie przypadnie do gustu taka forma nauki? Osobiście preferuję słuchanie podkastów – można to robić wykonując inne czynności, jak np. jazda samochodem, gotowanie, spacer z dzieckiem. Wielu twórców udostępnia swoje materiały zarówno w wersji video (vlog), jak i audio (podkast), więc możesz wybrać to, co Ci bardziej odpowiada.

Jak znaleźć czas na naukę, gdy masz mało czasu? Polecam ten artykuł:

Jak się uczyć mając mało czasu? - 5 trików

3. Klub Przedsiębiorczych Mam

Społeczność, która rozrosła się na całą Polskę. Aktualnie większość dużych miast posiada swój oddział Klubu Przedsiębiorczych Mam. Jak jest napisane na fanpage’u KPM:

KPM powstał po to, aby wspierać kobiety, które chcą rozwijać się zawodowo jednocześnie nie rezygnując z bycia zaangażowanym rodzicem. Spotykamy się, aby rozmawiać, inspirować się i motywować. Rozmawiamy tu o wszystkim, co związane jest z pracą: rozwoju zawodowym, biznesie, o tym, jak łączyć pracę z opieką nad dziećmi, jak założyć swój własny biznes, pomysłach na swoją działalność. Jedne z nas pracują na etacie, inne prowadzą swoją działalność, jeszcze inne chcą wejść na rynek pracy lub coś zmienić w swoich dotychczasowych doświadczeniach zawodowych.

Twórczynie KMP

KPM organizuje szkolenia, wykłady, warsztaty, spotkania networkingowe, a wszystko to w przyjaznej dzieciom atmosferze. Już od 2,5 roku uczestniczę w ich spotkaniach i powiem jedno – bardzo dużo wniosły w moje życie!

4. Kluby absolwentów uczelni wyższych

Większość wyższych uczelni posiada kluby absolwentów, w ramach których organizuje różnego rodzaju warsztaty, spotkania, konferencje i networking. Dobre miejsce na nawiązanie nowych znajomości i inspirację.

5. Lokalne społeczności

Spotyka się je najczęściej przy domach kultury lub przy bibliotekach publicznych. W ramach ich działalności organizowane są bezpłatne zajęcia, warsztaty i spotkania. Jest to świetna okazja, by nauczyć/ dowiedzieć się czegoś nowego oraz poznać swoich sąsiadów – a wszystko to w najbliższej okolicy od Twojego domu. Ja uczestniczyłam w spotkaniach Zielonobiałołęckiego Klubu Mam, który działa przy Białołęckim Ośrodku Kultury (BOK). BOK oferuje też różnorodne zajęcia dla dorosłych (np. zumba, rękodzieło, joga) i dla dzieci (festiwale, teatrzyki), które odbywają się cyklicznie. Jestem pewna, że i w Twojej okolicy działa jakiś dom kultury 😊

Płatne

1. Płatne kursy online i szkolenia

Podobnie jak w przypadku darmowych kursów online, płatne mają za zadanie przeprowadzić Cię za rękę przez naukę konkretnego tematu. Najczęściej są bardziej rozbudowane niż bezpłatne, oferują dostęp do zamkniętej grupy kursantów, wsparcie mentora i cykliczne spotkania on-line, na których można zadawać pytania i wymieniać się doświadczeniami. Za kurs płacisz albo jednorazowo albo w formie miesięcznej opłaty abonamentowej. Takich kursów jest całe mnóstwo – jest w czym wybierać 😃

Przykłady:

a) Treehouse

Treehouse - platforma z płatnymi kursami online - Kursy online i cała reszta czyli rozwój w wykonaniu mamy.
Treehouse oferuje 7-dniowy bezpłatny okres próbny.

Platforma głównie z kursami programistycznymi, ale jest też trochę o marketingu i prowadzeniu firmy. Miesięczny abonament w wysokości 14,99 $. Bardzo polecam tę platformę! Robiłam tam kilka kursów z zakresu programowania (Front End Web Development). Kursy są interaktywne, przeplatane quizami, zbiera się odznaki, więc oprócz nauki jest też zabawa.

b) Udemy

Platforma, na której można kupić różne kursy, za które płaci się jednorazowo. Olbrzymia baza skupiająca wiele kursów różnych autorów – wybierasz jeden, płacisz za niego i się uczysz. Bardzo przyjazny interfejs. Robiłam na niej kurs dotyczący reklam w Google (Google Ads). Bardzo często mają świetne promocje na zakup kursów. Ceny od ok 50 zł w górę.

c) Chcę Zostać

Kursy online na platformie Chcę Zostać - Kursy online i cała reszta czyli rozwój w wykonaniu mamy

Rodzima platforma z kursami wysokiej jakości. Jest w czym wybierać – można się uczyć śpiewu od Elżbiety Zapendowskiej i Igora Herbuta, gry w piłkę nożną od Tomasza Frankowskiego czy tworzenia rapu od O.S.T.R.-a. Płacisz raz i uzyskujesz dostęp do konkretnego kursu (jest aktualnie siedem kursów do wyboru).

Ja aktualnie jestem w trakcie dwóch kursów Akademii Mirka Burnejki – Szkoła Ustalania Celów i Szkoła Marki Osobistej. Bardzo polecam również kursy online Mirosława Skwarka – potężna dawka marketingu. Choć nie miałam okazji przetestować to słyszałam dużo dobrego o kursach Artura Jabłońskiego z zakresu Social Media Marketingu i o kursach Bartka Popiela z zakresu produktywności i sprzedaży.

2. Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Społeczność, która wspiera kobiecą przedsiębiorczość poprzez spotkania inspiracyjne, warsztaty i programy mentorskie. Ich zakres działania jest bardzo szeroki. Część z ich wydarzeń jest bezpłatna.

3. Aula Polska

Są to spotkania z pogranicza przedsiębiorczości i technologii. Na każdym spotkaniu jest poruszany temat, który aktualnie jest „gorący”. Świetne miejsce, by się zainspirować, dowiedzieć czegoś nowego i poznać ciekawych ludzi o różnorodnym doświadczeniu. Bilety są w symbolicznych cenach (10, 20 zł).


Just act! (Po prostu działaj!)

Cliff Ravenscraft

Koniec z wymówkami

Obecnie jest wiele możliwych form rozwoju i są one bardzo łatwo dostępne. Wymówka pt. „nie mogę przyjść, bo mam dziecko” już dawno nie jest aktualna, ponieważ spotkania odbywają się on-line, więc choć w części możesz uczestniczyć lub odbywają się w przestrzeni przyjaznej dzieciom, gdzie każda mama i jej dziecko czują się dobrze. Jeśli chcesz się rozwijać i nie masz już wymówek, nie pozostaje Ci nic innego tylko – działać!

A Ty masz swój sposób na rozwój i naukę? Napisz o tym w komentarzu!

Życzę Ci dużo wytrwałości! 🙂
Sylwia

Napracowałam się nad tym postem. Jeśli znalazłaś w nim wartość, udostępnij go swoim znajomym 🙂

Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *