Jak ułatwić sobie życie z niemowlakiem i starszakiem? Przygotowałam dla Was kolejne zestawienie patentów, które mi pomogły. Pierwszą część tego wpisu przeczytacie TU.
Spis treści:
- Co do jedzenia?
- Dostawka
- Czysty smoczek
- Miejsce do przewijania
- Sposoby na zasypianie niemowlaka
- Zabawa na macie
1. Co do jedzenia?
Mroź różne potrawy i odmrażaj, kiedy Twoje dziecko ma gorszy dzień, a Ty nie masz czasu stać w garach.
Jeśli jesteś rodzicem dziecka “alejaniechcetejmarchewki!!” możesz przemycać mu warzywa w zupach (zblenduj je). Przez długi czas robiłam takie zupy – kremy. Teraz już rzadziej, bo Antek się zaprzyjaźnił z częścią warzyw (polecam bardzo książkę “Przekroje. Owoce i warzywa”!).
2. Dostawka
Zamiast ganiać za starszakiem na spacerach, kup dostawkę do wózka. U nas się świetnie sprawdziła. My mieliśmy dostawkę Lascale Buggy Board Maxi – standardowa bez miejsca siedzącego. Jednak jeśli starszak potrzebuje siedzenia – są takie dostawki. Wtedy z uwagi na gabaryty dostawki osoba prowadząca wózek musi iść trochę z boku rączki wózka. Jeśli rozważacie zakup dostawki, warto dopasować jej rodzaj do potrzeb swojego starszaka 🙂
3. Czysty smoczek
Jeśli Twoje dziecko jest smoczkowe, kupuj smoczki z zatyczką. Podczas gdy niemowlak jest w domu i się bawi, a smoczek jest nieużywany, możesz użyć zatyczki, dzięki czemu się nie pobrudzi. Zainwestuj w łańcuszek do smoczka. Jeśli smoczek na łańcuszku przypniesz do ubrania dziecka, jest mniejsze ryzyko, że upadnie na podłogę i trzeba będzie go myć.
4. Miejsce do przewijania
Odpowiednio rozplanuj przestrzeń, w której będziesz przewijać dziecko. Szafka z ubraniami dziecka powinna być na wyciągnięcie ręki od przewijaka, ponieważ na początku życia malucha, bardzo często zdarza się je przebierać przy okazji przewijania. Lepiej nie zostawiać dziecka samego na przewijaku, a odkładanie berbecia do łóżeczka jeśli ma na ubranku kupkę lub inne podobne atrakcje też nie jest dobrym wyborem 😉 Powieś przybornik na boku łóżeczka. Podczas przewijania wszystkie potrzebne akcesoria będą pod ręką.
5. Sposoby na zasypianie niemowlaka
Jak dziecko nie chce/nie może usnąć, połóż mu koło główki kocyk lub pieluszkę przesiąkniętą znanym zapachem. Dzięki temu:
- dziecko będzie czuło zapach, który się mu dobrze kojarzy,
- dziecko się wtuli we wspomniany kocyk lub pieluszkę i będzie mu łatwiej usnąć.
Innym sposobem, który u mnie się świetnie sprawdza, jest usypianie dziecka na “dorosłym” łóżku poprzez przytulenie go. Nie mylić z usypianiem przy piersi, które niekiedy prowadzi do sytuacji “bez cysia w ogóle nie usnę”, co przy odstawianiu od piersi bywa problematyczne. Chodzi mi o zapewnienie dziecku bliskości i bezpieczeństwa poprzez przytulenie. Niby takie oczywiste ale.. nie każdemu przyjdzie do głowy 😉 Tak usypiać może zarówno mama, jak i tata lub babcia czy też inna bliska dziecku osoba.
Nie potrafisz zrozumieć dlaczego Twój starszak zachowuje się tak, a nie inaczej?
✅ Trudne emocje u dzieci - 5 przykładów działania
6. Zabawa na macie
Sama wiesz jak to jest: niemowlak w domu to mnóstwo roboty. Nie dość, że trzeba ogarnąć chatę (i starszaka), nakarmić malucha i go przewinąć to jaśniepani lub jaśniepan raczy się też czasem ponudzić. W takiej sytuacji, połóż królewnę/ królewicza tak by nóżką mogło kopać w pałąk, wprawiając w ruch zabawki wiszące nad jego głową. Często zmieniaj zabawki wiszące nad głową. Wtedy dziecko nie będzie się tak nudziło. Jak dziecko jest już na etapie łapania zabawek i wkładania ich do buzi, zawieś zabawki tak, by mogło łatwo ich dosięgnąć i spróbować. Inaczej jęk gwarantowany 😉
Marzysz o relaksie bez wychodzenia z domu i wydawania mnóstwa pieniędzy?
✅ 5 sposobów na relaks dla zmęczonej mamy
A jakie są Wasze sposoby na radzenie sobie z małoletnimi? Dajcie znać w komentarzach!
Sylwia
Napracowałam się nad tym postem. Jeśli znalazłaś w nim wartość, udostępnij go swoim znajomym 🙂
Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.