fbpx
Rywalizujące rodzeństwo

Rywalizacja w rodzeństwie – 3 triki na jej zmniejszenie

Kto z nas, rodziców co najmniej dwójki dzieci nie zna tego? Rywalizacja bywa potrzebna – dzieci posiadające rodzeństwo są lepiej przystosowane do późniejszego życia w społeczeństwie (a tam rywalizację spotyka się na każdym kroku). Jednak niestety często w rodzeństwie rywalizacja przeobraża się w tę toksyczną, powodującą frustrację zarówno u dzieci, jak i u rodziców.

Ja codziennie widzę jak moje dzieci rywalizują ze sobą. Niekiedy mam tego dość, ale staram się trzymać swoje emocje na wodzy (pomogła mi m.in. książka “Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko”). Ostatnio zaczęłam się zastanawiać jak sprawić by ta rywalizacja nie odbiła się na nich negatywnie, żeby nie podkopała ich poczucia własnej wartości.

Tak właśnie trafiłam na książkę “Uparte dziecko. Od narodzin do wieku młodzieńczego” dr Jamesa Dobsona. Od razu chcę zaznaczyć, że nie zgadzam się z jego poglądem o słuszności bicia dzieci. Moje zdanie jest takie, że nawet klaps to przemoc fizyczna, a przemocy fizycznej mówimy zdecydowane NIE!

Znalazłam tam również rozdział o rywalizacji między rodzeństwem, z którego wyciągnęłam dużo dobrego:

Żeby zminimalizować rywalizację między rodzeństwem:

1. Nie porównuj swoich dzieci ze sobą!

Porównywanie jest podłożem wszelkich uczuć “gorszości”, ponieważ automatycznie stawia jedno dziecko ponad drugim. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku poniższych kwestii:

– urody

– inteligencji

– zdolności sportowych

2. Ustanów sprawny system sprawiedliwości

Traktuj swoje dzieci tak samo. W przypadku każdego złego zachowania rozmawiaj i tłumacz dlaczego było złe i jak powinno wyglądać dobre zachowanie, a w przypadku każdego dobrego – chwal. Nie może być tak, że jak młodsze dziecko źle się zachowuje to mu nie tłumaczysz, ponieważ “ono i tak nie zrozumie”.

Ważne jest aby ustalić prawa obowiązujące każdego członka rodziny bez wyjątku. W końcu dzieci uczą się poprzez obserwację, więc rodzice mogą dawać dobry przykład 😉 Znając prawa panujące w rodzinie, każde dziecko będzie wiedziało kiedy zachowuje się źle, a kiedy dobrze.

3. Pomagaj w rozwiązywaniu konfliktów

Bądź mediatorem, negocjatorem starającym się pogodzić zwaśnione strony. Często dzieci nie potrafią same sobie poradzić z konfliktem, który wybuchł między nimi, a gdy zajmiesz jedną ze stron, drugie dziecko będzie sfrustrowane.

Trudne emocje u dzieci - 5 przykładów działania

Jak pokazać dzieciom, że współpraca jest lepsza niż rywalizacja?

Jednym z przykładów, zaczerpniętych z książki jest ten: Dzieci dostaną nagrodę za wykonanie zadania tylko wtedy jak oboje je wykonają, np oboje umyją ręce, posprzątają swój pokój/ pokoje, umyją zęby.

Mama na macierzyńskim - 9 sposobów, by nie zwariować

Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby na radzenie sobie z rywalizacją w rodzeństwie to napiszcie je w komentarzu!

Do miłego!

Sylwia

Napracowałam się nad tym postem. Jeśli znalazłaś w nim wartość, udostępnij go swoim znajomym 🙂

Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *