Nie znam mamy dziecka w wieku 0-14 lat, która mówi, że ma dużo czasu. Taki już nasz los. Wyobraź sobie jednak, że mimo, iż czasu masz mało, chcesz zmienić pracę, przebranżowić się, iść na studia lub stoisz przed innym wyzwaniem, które wymaga zdobywania nowej wiedzy. Jak się uczyć mając mało czasu? O tym przeczytasz poniżej.
Z tego wpisu dowiesz się:
– jak i gdzie szukać czasu na naukę,
– jaka forma nauki jest idealna, gdy masz mało czasu,
– co zrobić z dziećmi, gdy chcesz się uczyć,
– jak (zdrowo) hackować swój organizm, by wycisnąć z niego więcej.
1. Postaw na podkasty
Słuchanie podkastów zrewolucjonizowało i usprawniło moją naukę. Teraz mam na nią o wiele więcej czasu. Co to jest podkast? Jest to plik dźwiękowy udostępniony przez kanał RSS. Innymi słowy, jest to audycja radiowa dostępna na żądanie (coś takiego jak VOD, z tym że to sam dźwięk). Możemy jej słuchać w dowolnym miejscu i czasie. Jak się uczyć słuchając podkastów? Potrzebujesz tylko słuchawek oraz urządzenia przenośnego z aplikacją do słuchania podkastów. Aplikacji jest wiele: iTunes, Stitcher, Google Podcast, Podcast Addict. Ja używam Google Podcast.
Co fajnego jest w podkastach?
- Podkasty są praktyczne. Można ich słuchać wszędzie tam, gdzie nie da się czytać ani oglądać filmu. Np. podczas prowadzenia auta, na spacerze z wózkiem, podczas jazdy komunikacją miejską “na sardynkę” :P, podczas sprzątania, biegania, jazdy na rowerze, ćwiczeń a nawet podczas usypiania dziecka (którego ostatnia faza to zazwyczaj tylko leżenie przy odpływającej latorośli), itp, itd. Tak na prawdę możliwości słuchania podkastów są nieograniczone!
- Podkasty są darmowe (w zdecydowanej większości przypadków) .
- Czujesz emocje prowadzącego. W przeciwieństwie do suchego tekstu, który czytasz, słuchając podkastu masz okazję poczuć emocje prowadzącego.
- Tematyka podkastów jest ogromna. Na daną chwilę jest dostępnych ok 2000 polskich podkastów oraz całe mnóstwo z reszty świata.
- Podkasty są dostępne w wielu językach (po polsku również!). Decydując się na słuchanie podkastu w języku obcym pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: poszerzasz swoją wiedzę na interesujący Cię temat oraz masz kontakt z językiem. Ja bardzo lubię słuchać podkastów po angielsku, np. Smart Passive Income Pata Flynna.
- Według mnie to najlepszy sposób na poszerzanie wiedzy jeśli ma się niewiele czasu i chce się go wykorzystać na maksa.
2. Zaangażuj bliską osobę
Kiedyś dzieci wychowywała cała wioska. Natomiast obecnie przyjęty model rodziny jest inny: rodzice + dzieci bez dodatkowych członków rodziny pod jednym dachem. Ma to swoje plusy, np. nikt nie wrzuca nam swoich niepotrzebnych „trzech groszy”. Ma również minusy, np. to, że nie mamy nikogo do pomocy. Jak się uczyć w takiej sytuacji? Potrzebujesz pomocy bliskiej osoby, która zajmie się dziećmi, ogarnie dom itp.
- Pierwszym naturalnym wyborem jest partner. Zaangażuj go bardziej do opieki nad dzieckiem, prac domowych itp. Wytłumacz, że to nie będzie trwało wieczność 😉
- Jeśli masz możliwość zaangażuj również inne osoby: babcie, dziadków, ciocie, wujków, sąsiadki.
- A jeśli dziadkowie mieszkają daleko, ale są chętni do pomocy, możesz im podrzucać dziecko na weekend. Wtedy każda strona będzie zadowolona: dziecko, bo ma kontakt z dziadkami, dziadkowie, bo stęsknili się za wnukiem, i Ty, bo masz czas na naukę.
- Umów się z mamą kolegi/koleżanki dziecka, że raz dzieci bawią się u Ciebie w domu (wtedy ona ma czas by coś zrobić), a raz u Niej (wtedy Ty masz czas na naukę). Kiedy zacząć takie zabawy? To zależy. Jeśli Twoje dziecko dobrze zna tą drugą mamę i bezpiecznie się czuje w jej domu, a Ty jesteś pewna, że przeżyjesz bez dziecka (:P) możecie zacząć jak np. skończy 1 – 1,5 roku.
- Jak się uczyć mając dwoje lub więcej dzieci? Możesz wtedy puszczać młodsze na zabawę ze starszym, o ile różnica wieku nie jest duża (w przeciwnym wypadku wspólna zabawa może nie wyjść). Między moimi jest 2 lata różnicy, więc jak Antek idzie do kolegi na zabawę, Miśka idzie razem z nim i wszyscy się dobrze bawią, a ja mam czas na zrobienie czegoś, co sobie zaplanowałam.
✅ Równowaga w życiu i pracy - jak ją znaleźć?
3. Dostarczaj swojemu mózgowi paliwo
Wiesz, że mózg zużywa prawie 1/4 energii, którą dostarczasz swojemu organizmowi? Dlatego warto wprowadzić zmiany w swojej diecie by wspomóc jego działanie. Szybko zauważysz efekty!
- Dostarczaj organizmowi cukrów złożonych, które świetnie usprawniają pracę mózgu. Znajdziesz je w pełnoziarnistych produktach.
- Zacznij jeść orzechy włoskie. Zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, z których nasz organizm buduje komórki mózgowe, zatem doskonale wpływają na sprawność procesów myślowych.
- Wprowadź do diety ryby niehodowlane. Kwasy omega-3 zawarte w rybach rewelacyjnie wspierają pamięć i koncentrację. Te hodowlane są za to świetnym źródłem … toksyn, więc tych unikaj.
- Te same kwasy omega-3 zawiera awokado, które możesz dodawać do sałatek lub smarować nim chleb.
- Owoce i warzywa bogate w witaminę B takie jak śliwka, brzoskwinia, truskawka, kapusta i seler pomagają się skoncentrować i przyswajać nową wiedzę.
- Dostarczaj organizmowi magnezu poprzez jedzenie wspomnianych wcześniej śliwek i brzoskwiń oraz pietruszki. Magnez działa uspokajająco, antystresowo i poprawia koncentrację.
4. Doładuj się energią
Energia energii nierówna. Wybieraj takie sposoby, które dadzą Ci stały, wysoki jej dopływ.
- Jedz owoce i warzywa zawierające zdrowy cukier czyli gruszki, buraki i ziemniaki. Są one ważnym źródłem energii potrzebnej podczas nauki.
- Nie sięgaj po energetyki, ponieważ znajdziesz tam całą tablicę Mendelejewa (czyt. dużo chemii;)).
- Zamiast energetyków wybierz yerba mate, która daje porządnego kopa energetycznego. Działa pod tym względem lepiej niż kawa. Dzieje się tak dlatego, że utrzymuje stały poziom energii przez wiele godzin (zakładając, że pijesz yerbę regularnie przez cały dzień; jedną porcję suszu można zalać wodą nawet 7 razy).
TU piszę więcej o yerba mate i tym jak wpływa również na poprawę sylwetki.
- Ogranicz kawę. Kawa daje energię, ale tylko na chwilę, po czym Twój poziom energii spada do niższego niż przed jej wypiciem.
- Odstaw czekoladę i inne słodycze. Dają kopa energii, ale krótkotrwałego. Zawierają cukry proste, które szybko podnoszą poziom energii, ale na krótko, po czym ponownie pojawia się głód. To dobra droga do nadwagi, a nie do efektywnej nauki.
- Zadbaj o ruch! Naukowcy dowiedli, że jesteśmy w stanie efektywnie się skupić mniej więcej przez 45 min nauki. Po tym czasie nasz mózg się wyłącza. Dlatego warto robić sobie przerwy, podczas których można się porozciągać, zrobić kilka przysiadów, brzuszków itp, by ponownie rozkręcić pracę mózgu.
5. Uznaj, że to tylko na chwilę
Pewnie najbardziej martwisz się tym, że poświęcając czas na naukę, będziesz zaniedbywać własne dzieci. To rzeczywiście jest kwestia, z którą się musi zmierzyć każda mama, która chce się rozwijać. Co warto zrobić by pomóc dzieciom zrozumieć tę sytuację? Jak wytłumaczyć otoczeniu to, że potrzebujesz ich bardziej niż dotychczas? Jak w końcu samej poradzić sobie z tym wyzwaniem?
- Wytłumacz dzieciom, że to tylko na jakiś czas. Po tym jak osiągniesz cel, znów będziesz miała więcej czasu dla nich.
- Pamiętaj, że jesteś dla swoich dzieci wzorem. Patrząc na Ciebie będą wiedzieć, że warto się uczyć.
- Podaj bliskim przybliżoną datę, do kiedy będziesz potrzebowała ich zwiększonej pomocy. Taka informacja jest bardzo istotna dla zaangażowanych osób.
- Staraj się nie obarczać siebie poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Ogromna praca jaką wykonujesz ucząc się, będzie niosła korzyści nie tylko dla Ciebie, ale również, pośrednio, dla Twoich dzieci i innych bliskich osób.
- Znajdź chwilę na relaks. Jest to o tyle istotne, że tylko wypoczęty umysł jest w stanie chłonąć wiedzę.
Jeśli szukasz sposobów na relaks dla zmęczonej mamy, polecam Ci ten artykuł:
✅ 5 sposobów na relaks dla zmęczonej mamy
Po prostu działaj!
Zachęcam Cię do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia lub kontynuowania nauki. Wychodzę z założenia, że inwestycja we własny rozwój to jedna z najlepszych inwestycji (czy to pod względem czasu czy pieniędzy) w naszym życiu. Nie wiemy jak potoczy się nasze życie, ale nowa wiedza i umiejętności na pewno się przydadzą. Zawsze!
W tym artykule podzieliłam się z Tobą moimi sposobami na naukę. Mam nadzieję, że znajdziesz wśród nich coś pomocnego dla siebie. Jeśli tak, proszę, udostępnij ten wpis by inne osoby mogły z niego skorzystać. A może masz swoje sprawdzone rady na to jak się uczyć będąc mamą? Podziel się nimi w komentarzach!
Uściski!
Sylwia
Napracowałam się nad tym postem. Jeśli znalazłaś w nim wartość, udostępnij go swoim znajomym 🙂
PS: Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.