fbpx
Rysunek dwóch zbliżających się do siebie dłoni - Współpraca z influencerem - 7 przykazań

Współpraca z influencerem – 7 przykazań

Nie tylko wielkie marki mogą współpracować z influencerami. Marki mniejsze, które dopiero rosną również mogą nawiązywać takie współprace. Współpraca z influencerem, tak jak każda inna, powinna opierać się na zasadzie win-win. I powinno się ją budować tak jak każdą inną relację – na zaufaniu. Z takiej współpracy korzysta zarówno marka, jak i influencer. Jednak nie zawsze jest tak różowo… Jak powinna wyglądać modelowa współpraca z influencerem? Jakich błędów nie popełnić? W dalszej części wpisu znajdziesz szczegóły.

Ten artykuł wchodzi w skład Kompletnego Przewodnika „Jak zdobyć klientów w Internecie?”.


Z tego wpisu dowiesz się:
– od czego zacząć planowanie współpracy z influencerem,
– jak i gdzie wybrać influencerów do współpracy,
– jak rozpocząć taką współpracę,
– o czym pamiętać robiąc podsumowanie akcji reklamowej z infulencerem.

1. Cel współpracy z influencerem

Zanim zaczniesz nawiązywać współpracę, zastanów się co chcesz osiągnąć dzięki przeprowadzeniu kampanii reklamowej z influencerem. Kampanie z twórcami internetowymi dzielą się głównie na dwa rodzaje – wizerunkowe i sprzedażowe.

Cel wizerunkowy

Zdecyduj się na cel wizerunkowy jeśli zależy Ci na wzroście rozpoznawalności Twojej marki oraz zwiększeniu jej wiarygodności wśród danej grupy odbiorców. W takim wypadku zrezygnuj z wykorzystania kodów rabatowych w kontekście współpracy z influencerem, ponieważ może to być odebrane jako reklama, a to skutecznie obniży efektywność takiej współpracy.

Cel sprzedażowy

Ten cel ukierunkuje współpracę na jedną rzecz – sprzedaż. W przypadku działań stricte sprzedażowych na pewno przydadzą się:

 • kody rabatowe,
 • linki afiliacyjne,
 • kody śledzenia wpięte w stronę www influencera (jeśli taką posiada),
 • narzędzia monitorujące źródła ruchu.

Pamiętaj jednak, że nie każdy twórca internetowy zdecyduje się na współpracę ukierunkowaną na sprzedaż. Natomiast ci, którzy wchodzą w takie działania mają większe stawki za współpracę (wtedy o barterze możesz zapomnieć).

2. KPI

Marketing internetowy ma tę przewagę nad tradycyjnym, że jest policzalny. Wszystko można policzyć, sprawdzić i prześledzić dzięki różnym narzędziom analitycznym. Wiele z nich jest dostępnych za darmo, jak np. Google Analytics lub Facebook Pixel.

Gdy masz już ustalony cel współpracy z twórcą internetowym, ustal budżet oraz wskaźniki efektywności kampanii (KPI). Najważniejszym wskaźnikiem każdej kampanii sprzedażowej jest wartość sprzedaży np. wygenerowana przy użyciu konkretnego kodu rabatowego, linku afiliacyjnego lub kodu UTM.

Wyniki podobnych kampanii prowadzonych przez konkurencję mogą być pewnym punktem odniesienia przy ustalaniu KPI, jednak nie możesz być w nie zbyt mocno zapatrzona, ponieważ osiągnięcie tych wyników było wypadkową wielu czynników.

3. Grupa docelowa czyli Twój idealny klient

Określ grupę docelową swojego produktu lub usługi. Jak to zrobić? Wskazówki znajdziesz w poniższym artykule:

Grupa docelowa - jak ją określić?

Określ również problemy i marzenia swojej grupy docelowej. Następnie do tych problemów i marzeń dopasuj historię. Pamiętaj – to historie zawierające emocje najlepiej sprzedają. W czasach bardzo wysokiej konkurencyjności opowiadanie historii skrojonych pod potrzeby Twojej grupy docelowej może okazać się kluczem do sukcesu. Nie wiesz jak opowiadać historie? Paweł Tkaczyk świetnie tego uczy m.in. na swoim blogu.

Czasem może się okazać, że jeden produkt będzie miał dwie grupy docelowe, np. klocki Lego (dzieci i ich rodzice). W takim przypadku musisz pamiętać o tym, by do jednej grupy docelowej kierować inny przekaz, niż do drugiej. Argumenty trafiające do rodziców, u dzieci nie znajdą zainteresowania 🙂

4. Gdzie się pojawiać?

Wybór kanałów dotarcia powinien bazować na tym, gdzie pojawia się Twoja grupa docelowa. Jeśli Twoi odbiorcy korzystają głównie z Instagrama, nie wybieraj Twittera. Jeśli korzystają intensywnie z YouTube’a, nie szukaj ich na Pintereście. Nie bój się jednak działać na 2-3 platformach jednocześnie, ponieważ użytkownicy najczęściej korzystają z kilku portali.

W przypadku e-sklepu ze zdrową żywnością wybór Instagrama, YouTube’a i Facebooka będzie dobrym posunięciem.

5. Wybierz influencerów

Zacznij od riserczu. Czego szukać? Skup się na tym, by Twoja grupa odbiorców i grupa odbiorców influencera się pokrywały. Jeśli masz e-sklep ze zdrowym jedzeniem, współpraca z influencerem z branży budowlanej będzie po prostu bez sensu.

Druga rzecz, zwróć uwagę nie na ilość obserwujących danego influencera lub ilość polubień jego postów, a na liczbę komentarzy pod jego postami. Ta wartość powie Ci jak bardzo zaangażowaną społeczność posiada dana osoba. Dlaczego nie zwracać uwagi na ilość obserwujących i ilość polubień? Te dane mogą być zmanipulowane – obserwujących i like’i można kupić.

Gdzie szukać influencerów?

 1. Rankingi influencerów – np. ranking Jasona Hunta, ranking SoTrender
 2. Plebiscyty – np. Hashtagi Roku, Joy „Influencer Roku”, NYX Face Awards
 3. Sieci partnerskie – np. GetHero, LifeTube
 4. Narzędzia do monitoringu Internetu – np. Brand24, SentiOne
 5. Rankingi przygotowywane przez portale np. YouTube, Instagram
 6. Portale zrzeszające twórców zainteresowanych współpracą – np. WhitePress, Hash.fm, ReachaBlogger

Na podstawie tego riserczu zrób listę influencerów. I tu uwaga – nie musisz współpracować tylko z jedną osobą na raz. Od razu możesz rozpocząć współpracę z kilkoma influencerami. Jednak warto, byś ich poinformowała, że przedłużysz współpracę tylko z tymi osobami, których aktywność w social mediach będzie Ci dawała największe zyski.

6. Jak rozpocząć współpracę?

Masz już listę influencerów, z którymi chcesz współpracować. O czym należy jeszcze pamiętać?

 1. Poinformuj influencera na jakim efekcie współpracy najbardziej Ci zależy – sięgnij po ustalony wcześniej cel kampanii reklamowej.
 2. Zarysuj influencerowi ogólną strategię swojej marki i napisz dlaczego chcesz z tą osobą współpracować.
 3. Lepiej budować trwałe relacje z influencerami niż skakać z kwiatka na kwiatek, czyli współpracuj z wybranymi influencerami przy każdej kolejnej akcji. Plusy: poznajecie się dobrze, nie musisz tłumaczyć kolejnemu influencerowi założeń strategii swojej marki, grupa odbiorców influencera widzi, że cały czas poleca on Twoje produkty, co może zwiększyć sprzedaż.
 4. Dla influencera priorytetem jest dbanie o swoją grupę odbiorców, ważne jest dla niego, by dostarczać tej grupie wartość. Zapraszając go do współpracy podkreśl korzyści, jakie jego grupa obserwujących wyciągnie z tej współpracy.
 5. Pamiętaj o tym, że influencer sam tworzy swoje treści. Nie możesz mu tak po prostu wysłać swojego tekstu i poprosić, by opublikował go u siebie.
 6. Wysyłając ofertę do influencera opisz szczegółowo na czym Ci zależy i czego oczekujesz.
 7. Nie wysyłaj identycznej oferty do wielu influencerów, którzy obracają się w tej samej tematyce. Spersonalizuj ofertę.
 8. O ile jest to możliwe, warto spotkać się osobiście z influencerem lub chociaż porozmawiać on-line, by lepiej się poznać. Influencer też człowiek 😉 

7. Podsumuj efekty

Po zakończonej kampanii reklamowej poproś influencera lub influencerów (jeśli współpracowałaś z kilkoma) o przesłanie statystyk z opublikowanych materiałów. Porównaj je z ilością wejść na Twoją stronę www i z wysokością sprzedaży i wyciągnij wnioski. Może warto zmienić pewne rzeczy w przyszłych kampaniach, by wyniki były lepsze? Zastanów się nad tym i zapisz swoje wnioski – przydadzą Ci się przy planowaniu kolejnych kampanii tego typu.

Jak widzisz, współpraca z influencerem powinna być dogłębnie przemyślana i przygotowana, by przyniosła dobre rezultaty. Warto jednak poświęcić na to czas, ponieważ taka kampania reklamowa może przynieść bardzo dobre wyniki i zapewnić Twojej marce czołową pozycję w swojej kategorii.

Sylwia Miłosz Sylwia Miłosz - autorka bloga Dwoje na głowie, przedsiębiorczyni, marketingowiec


🔙 Powrót do Przewodnika "Jak zdobyć klientów w Internecie?"

PS: Chcesz dostawać moje artykuły prosto na swoją skrzynkę mailową? Zapisz się do mojego newslettera – gwarantuję dużo wartości, bez zbędnego tracenia czasu.

.

Zdjęcia:

 1. Tytułowe: Claudio Schwarz | @purzlbaum
 2. Drugie: www.thoughtcatalog.com
 3. Trzecie: Jiroe@iamjiroe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *